Diyarbakır Surlarının Korunmasına Büyük Yatırım...

    • Haberler
    • Diyarbakır Surlarının Korunmasına Büyük Yatırım...
Haber Tarihi : 12-06-2017
     “Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı” ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından oluşturulan “Bilim Komisyonu” tarafından Diyarbakır’da yapılan saha incelemeleri sonucunda gerçekleştirilen toplantılarda, Surların projelendirilmesi ve restorasyonunun yapılması kararı alındı.
İçkale Surları Restore Edilecek
     Bilim Kurulu kararları kapsamında 2012 yılında Rölöve. Restitüsyon ve Restorasyon projeleri onaylanan İçkale Surlarının restorasyon çalışmaları, Diyarbakır Valiliği’nce Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında 2014 yılında başlamıştı. Ancak Diyarbakır Surlarının Unesco adaylığı süreci münasebetiyle, 2015 yılında Kültür Turizm Bakanlığı tarafından komisyon oluşturulup restorasyon çalışmasının durdurulması kararı alınmıştı. Komisyonda yeniden alınan karar neticesinde “İçkale surları onaylı projeler doğrultusunda uygulamaya yönelik çalışmalara devam edilmesi” kararı verildi. Bu karar neticesinde çalışmalar kaldığı yerden bilim komisyonu gözetiminde devam edecek olup, İçkale Surlarının aslına uygun bir şekilde kültürel ve tarihi dokusunun korunması sağlanacak.
2 Önemli Burç Restore Edilecek
     Diyarbakır Valiliği tarafından Kalkınma Bakanlığı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında projesi çizilmiş olan 41 Nolu (Yedikardeş burcu) ve 42 Nolu (Nur burcu) burçların, komisyon kararınca projeye uygun olarak restorasyon çalışmalarına da başlanacak. Restorasyon çalışmaları yine Diyarbakır Valiliği tarafından Kalkınma Bakanlığı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında sağlanan ödenek ile yapılacak. Böylelikle Surların en önemli ve en nitelikli olan 2 burcunun tahribattan uzaklaştırılması, tarihi ve kültürel dokusunun korunması sağlanacak.
66 Burç Ve Burçlar Arası Sur Duvarlarının Projesi Yapılacak
     Diyarbakır Valiliği tarafından Kalkınma Bakanlığı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında önceki dönemde proje çizimlerine başlanan, genellikle Dicle Vadisi’ne bakan burçlar ve burçlar arası sur duvarlarından oluşan 25 burç ve sur duvarlarının proje çizimlerinin tamamlanması için çalışmalara yıl içerisinde yeniden başlanacak. Ayrıca Diyarbakır Surlarında bulunan ve projesi hiç bulunmayan 41 adet burcun ve burçlar arası sur duvarlarının projelerinin çizimleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Diyarbakır Valiliği koordinasyonunda Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında yapılması için de ihale hazırlıklarına başlanıldı. Diyarbakır Valiliği tarafından Kalkınma Bakanlığı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ödeneği sağlanacak bu işlerin en kısa sürede ihaleye çıkarılması ve çalışmalara başlanması planlanıyor. Bilim Komisyonu denetiminde yapılacak olan proje çizim çalışmalarının tamamlanması ile Diyarbakır Surları üzerinde bulunan tüm burçların ve burçlar arası sur duvarlarının projesi tamamlanacak ve Surlar proje anlamında kayıt altına alınarak ilk kez önemli bir veri ve proje belleği oluşturulmuş olacak.
Çalışmalar Unesco Başvuru Sürecinde Büyük Destek Sunmuştu
     Diyarbakır Valiliği tarafından Kalkınma Bakanlığı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında başta surların restorasyonu ve projelendirilmesi olmak üzere, yapılan bilimsel yayınlar, sempozyumlar, toplantılar ve yurtiçi-yurtdışı tanıtım çalışmaları UNESCO adaylık dosyasının güçlenmesi adına büyük destek sunmuştu. Bu dönem yapılacak yeni yatırımlarla da UNESCO Dünya Kültür Mirası olan Surlara yatırımların ve çalışmaların yapıldığının göstergesi olması büyük önem arz ediyor.

İLGİLİ RESİMLER

Diğer Haberler